Visst faan är det mycket som är positivt nu?
Posted: 14 Feb 2017, 08:37
En bra tråd som inte borde falla i glömska pga vissa trivialitet....
Per-Erik Odh wrote:Denna säsong med två matcher kvar har vi ett publiksnitt hemma i Allettan hittills på 1451. Om man leker med tanken att vi kommer avsluta med 1100 personer de sista omgångarna, något som knappast är i överkant vad det verkar, hamnar vi på ett snitt på 1373 personer.
Förra våren snittade vi 1090.
Allettan 14/15 1068.
Allettan 13/14 1281.
Allettan 12/13 1387.
Allettan 11/12 1035.
Om man sedan tänker på att vi denna säsongen har två hemmamatcher mer är ju dessa en ren bonus. Vi har haft liknande siffror 12/13 men då var det två hemmamatcher mindre alltså.
Tittar man på grundserien och samma snitt hamnar vi på nuvarande säsong, 1128. Förra säsongen 1309. Säsongen 14/15 1091. 13/14 1084, endast tio lag. 12/13 1208 och tio lag. 11/12 1287 och tio lag. Vi hade bättre siffror förra säsongen vilket vi även hade 12/13 och 11/12 men de två säsongerna spelades det två färre hemmamatcher.
Siffror som tål att funderas över vad de betyder och framförallt, vad har klubben budgeterat med för publiksiffror och publikintäkter denna säsong? Men visst faan måste säsongens siffror innebära att vi publikmässigt går bättre än budget! Så tänker jag åtminstone och i så fall har vi ytterligare en positiv faktor att summera till att det känns som vi har medvind jämfört med förväntningarna denna säsong.
Vad tror ni andra?
Marcus Lundgren wrote:Jag både tror och har hört, att vi ligger en bra bit över budget på publik sidan. Sen får man ju hoppas att det ramlar in någon PO match med bra med folk också!
Detta med webbsändningar av hockeyettan matcher måste ha varit ett enormt lyft för alla div1 klubbar i allmänhet!Björn Fröberg wrote:Snittet på antalet köpare på webbsändningarna har också ökat. Har inte siffror framför mig men helt klart en ökning.
Anders Åstebro wrote:Mycket som är mer som har utvecklat sig mer positiv än tidigare säsonger helt klart.
Bara att hoppas bokslutet kommer gå i samma riktning.
Men som vanligt får man vänta tills den tiden kommer, för att försöka lura ut hur det kommer att se ut har varit en hopplös affär tidigare
genom åren eller hur?
Man har tyckt att det verkar okey, men man har blivit redigt besviken när det väl har kommit på pränt.
Okey, ibland har det bara visat lite röda siffror, eller lite plus siffror, allt beroende på hur det har fallit sig med
viktiga derbymatcher, juniorernas handhavande etc....
Det där med publiksnittet i Billingehov kontra klubbens ekonomi har varit i förhållande till andra klubbar en egendomlig företeelse minst sagt.
Bara te å vänta å se vart det bär hän.